POLICIE A SOUDY

Část poškozených klientů podala prostřednictvím nově vzniklé společnosti PROTI BEZPRÁVÍ 21 žalobu proti Reality 21 o náhradu škody. Dne 10.3.2016 byl u Obvodního soudu pro Prahu 1 vynesen rozsudek, dle kterého je Reality 21 odsouzena k zaplacení náhrady škody ve výši přes 21 milionů korun a k zaplacení nákladů řízení ve výši cca 1,3 miliony korun. Rozsudek je již pravomocný.
Reality 21 nesplnila, co jí soud nařídil. Proto poškozeným klientům realitní kanceláře nezbylo než podat na Century 21 Reality 21 exekuci. Bohužel mezitím světová jednička stihla vyvést pryč všechen majetek a realitní kancelář převedla na bílého koně, takže vymoci soudem uznanou pohledávku bude pro klienty komplikované.


Od samého začátku aféry probíhá trestní řízení s advokátem Milošem Vlasákem, který je obžalován ze spáchání trestného činu zpronevěry velkého rozsahu. Od provalení aféry byl obviněný Vlasák po dobu cca 10 měsíců ve vyšetřovací vazbě, poté je dále stíhán na svobodě. Teprve po třech letech se případ dostal před trestní soud a hlavní líčení se vleklo. Rozsudkem Městského soudu v Praze byl dne 26.9.2016 Miloš Vlasák odsouzen na 8 let odnětí svobody a byla mu uložena povinnost nahradit škodu poškozeným. Proti rozsudku se Vlasák odvolal. Jeho odvolání bude v 09/2017 projednávat Vrchní soud v Praze.


Policie prošetřovala několik trestních oznámení na další osoby, která byla podána některými poškozenými klienty: na Petra Koubu – tehdejšího jednatele Reality 21, na některé makléře realitní kanceláře, na Vlasákovy advokátní koncipienty, na Reality 21 jako právnickou osobu. Policie všechny tyto případy odložila – vydala usnesení, kterým odkládá trestní věc podezření z trestného činu podvodu, kterého se měli dopustit Petr Kouba, Reality 21 a další osoby. Odůvodnění tohoto usnesení však svědčí o velmi nekompetentně vedeném vyšetřování. Přesto naše stížnosti byly odmítnuty a dozorující státní zástupce verdikt potvrdil – odložení je tedy pravomocné.


Probíhá insolvenční řízení s advokátem Milošem Vlasákem. Na Vlasákův majetek byl 11.6.2013 prohlášen konkurz. Do insolvenčního řízení se přihlásilo cca 60 věřitelů s pohledávkami za cca 100 miliónů Kč. Vedle klientů realitní kanceláře se přihlásily různé instituce, kterým Vlasák dluží, a též fyzické osoby, které Vlasákovi poskytly vysoké půjčky s ještě vyššími úroky. Insolvenční správkyně dohledává Vlasákův majetek a snaží se jej zajistit, což se zatím příliš nedaří. Už teď je zřejmé, že na nás – okradené klienty realitní kanceláře – z tohoto majetku zbyde jen nemnoho. Přednost před námi totiž dostanou tzv. zajištění věřitelé, kteří mají na Vlasákův majetek platná zástavní práva.

Je fascinující, kolik půjček může jednotlivec během tak krátké doby nashromáždit a s jakou lehkovážností jsou mu půjčky poskytovány (leasingy, hypotéky, osobní půjčky, a to včetně těch, které Vlasákovi poskytli jeho kolegové z Reality 21…). Kdo tvrdí, že celá vina spočívá výhradně na Vlasákovi, uvěřil tedy v jeho schopnost spotřebovat 100 miliónů korun během jednoho roku.

Průběh insolvenčního řízení lze sledovat ve veřejném insolvenčním rejstříku:
https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=c2f550a4-7a26-424c-a2f6-1bf9f8f4fabb


Probíhá několik občanskoprávních soudních sporů mezi prodávajícím a kupujícím o ukradené nemovitosti (soud bude rozhodovat, zda vlastníkem nemovitosti je prodávající či kupující). Od výsledku se bude odvíjet, která strana přišla o peníze (zda prodávající nebo kupující). V některých případech se prodávající s kupujícím dohodli na sdílení utrpěné škody, a tím pádem od soudního sporu ustoupili. Některé rozsudky jsou ve prospěch prodávajících, jiné ve prospěch kupujících. Další případy ještě na definitivní rozhodnutí čekají.


Probíhalo insolvenční řízení s Reality 21. Toto řízení bylo zahájeno v květnu 2014. Bohužel soud náš insolvenční návrh zamítnul. Pochopitelně jsme se odvolali – ovšem ani odvolací soud nevyslyšel naše argumenty. Připustil, že Reality 21 se mohla podílet na našich milionových škodách, nicméně z formálních důvodů se našimi důkazy odmítl zabývat a odkázal nás na podání jednotlivých civilních žalob. Proti zamítnutí insolvenčního návrhu jsme podali dovolání k Nejvyššímu soudu – ani zde jsme však neuspěli.

Průběh insolvenčního řízení lze sledovat ve veřejném insolvenčním rejstříku:
https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=309cd5e5-ea60-4990-b7b3-76c3e150abf9


Komentáře jsou uzavřeny.